Swimming Beauty

Yüzme Stilleri Nelerdir

Serbest yüzme stili

En hızlı yüzülebilen yüzme stilidir. Sağ ve sol kolunuz başın üzerinden çıkarılarak öne doğru uzatılır ve su çekilir. Ayaklar ise çırpılarak ilerlenir. Bu işlemler yapılırken nefes alma teknikleri de oldukça önemlidir.

Serbest yüzme stili, yüzücünün kulaçlarla ve ayak vuruşlarıyla yüzdüğü bir stildir. Ayak vuruşları yüzücüye ancak yüzde 10 civarında hız kazandırır. Yüzücünün hızını yüzde 90 oranını kulaçlar sağlamaktadır.

Su altındaki kol çekişi, 3 süpürme hareketinden oluşur. Bunlar hareketler aşağı, içeri ve yukarı süpürme hareketleridir. Suya giriş başın önünde, alnın ortası ile suya giriş tarafından omuz başının arasında orta bir noktadan olmalıdır. Yüzücünün kolu az miktarda ileri uzatılmış olmalıdır ve el suya girer girmez avuç içi dış yana doğru çevrilmelidir. Elin girişinden sonra kol da aynı noktadan suya girmelidir. Kolun suya girişinden sonra kol su yüzeyinin hemen altında mümkün olduğu kadar ileri uzatılmalı, bu sırada avuç içi de uzanma safhası tamamlandığında tam aşağı bakacak konumda olmak üzere çevrilmelidir. Kol çekişinin bu safhasına uzanış safhası adı verilir. Yüzücünün eli- uzanış sırasında, uzanış yönüne doğru düz bir konumda ileriye doğru uzatılmalıdır.

Sırtüstü yüzme stili

Serbest yüzme stiline benzer bazı yanları vardır fakat sırtüstü yüzülür. Kol ve bacak pozisyonları serbest stilin tersi şeklindedir. Baş sürekli suyun üzerinde olmalıdır. Bu sebeple yüzücü nefes almada problem yaşamaz.

Sırtüstü yüzme yaparken eller baş hizasına gelir ve geriye doğru ayaklar yardımıyla ilerlenir. Sırt üstü yüzenler yüzmeye başlarken ayaklarını ve ayak parmaklarını suyun altında tutmalıdırlar. Ayrıca isminden de anlaşılabileceği gibi sırtları üzerinde kafaları yukarıda yüzmeleri gerekmektedir.

Sırt üstü yüzerken belin dik bir şekilde olması gerekmektedir. Kolları geriye doğru atarken avuç içlerinin dışa dönük olması kolaylık sağlar. Baş geriye atılabilir ancak birçok sırtüstü yüzücü çenesi vücuduna -yani aşağı- doğru yüzmektedir.

Kelebek stili (Kelebekleme)

Kelebekleme iki kolun aynı anda hareket ettirilmesiyle gerçekleştirilen yüzme stilidir. En fazla performans gerektiren yüzme stilidir. Her bir vuruş hareketinde vücut sürekli pozisyon değiştirdiğinden, kelebek yüzüşü için tek bir vücut pozisyonundan söz edemeyiz. Ayaklar birleşiktir ve suda aşağı ve yukarı doğru inip çıkar. Kollar su yüzüne çıkışta yandadır sonrasında ise senkron olarak suya girer suyu çeker. Bu stilde bel hareketi önemlidir.

Özellikle yüzmeye yeni başlayanlar ve yaşlı insanlar için bu stil önerilmez. Bir antrenör eşliğinde öğrenilmesi gereken bir stildir.

Kurbağalama yüzme stili

Kurbağalama, en yavaş yüzme şeklidir. İsminden de anlaşılacağı gibi kurbağaların yüzüş tekniğini taklit eder. Serbest ve sırtüstü yüzmenin tersine bacaklar ve kollar yanlara açılır ve toplanır.

Kurbağalama, yüzücünün ayaklarının ve ellerinin daireler çizerek ilerlediği bir yüzme stilidir. Kurbağalama eller için 3 hareketten oluşur. Bunlar; yükselme, küçülme ve uzanma.

Bu stilde ayaklar daireler çizerek kollara eşlik eder. Ayaklar ve kollar yuvarlaklar çizerek öne doğru gitmelidir ve dönüşler çift el olmak zorundadır.

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir